Достапни линкови

Осуден шеф на разузнавање во Јордан


Кривичниот суд во Јордан денеска го осуди на 13 години затворска казна поранешниот шеф на разузнавање генерал Мохамед ал Дахаби за перење пари и злоупотреба на службена должност. Судот нареди Дахаби тој да и плати на државата и да ги врати парите кои ги украл кога ја напуштил службата.
Вкупниот износ на пари кои се украдени изнесува над 30 милиони долари. Дахаби беше еден од најмоќните луѓе во Јордан пред со протести да стане цел на антикорупциска кампања.
XS
SM
MD
LG