Достапни линкови

Војската во Португалија излезе на протести


Илјадници војници во Португалија им се придружија на демонстрантите во протести против мерките за штедење. Околу 10 илјади војници протестираат против, како што велат, неоправданите кастрења во буџетот.
Тие побараа од претседателот Анибал Кавако Силба да стави вето рестриктивниот буџетот што владата го усвои. Протестот доаѓа само на два дена пред најаваената посета на германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел бара од земјите како Португалија, Шпанија, Грција да ги намалат расходите со цел намалување на државните долгови.
XS
SM
MD
LG