Достапни линкови

Претседателски избори во Словенија


Актуелниот претседател Данило Тирк
Денеска во Словенија се оддржуваат претседателски избори. Во трката за претседателската фотелја се борат актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и пратеникот во Европскиот парламент, Милан Звер. Според анкетите се очекува мнозинството гласови да го добие Тирк но не доволно за да обезбеди победа без учество во втор круг кој ќе се оддржи в декември. Околку 1,6 милиони гласачи во Словенија имаат право на глас.
XS
SM
MD
LG