Достапни линкови

Сириската опoзиција се разочара од поддржувачите


Новоизбраниот лидер на таканаречениот сиријски опозициски блок изјави дека е разочаран од странските поддржувачи на сиријскиот бунт. Шефот на сирискиот Национален совет, Џорџ Сабра рече дека од нив не добиле ништо освен извесни охрабрувања додека поддржувачите на Асад „му даваат се на режимот“. Целта на денешниот собир беше да се формира поширока опозициска организација која според очекувањата на САД и останатите западни поддржувачи ќе може да побара меѓународно признавање и ќе с еподготви за преодна влада.
XS
SM
MD
LG