Достапни линкови

Калашњиков го слави 93-от роденден


Михаил Калашњиков, изумителот на најкористената автоматска пушка во светот, денеска го слави својот 93-ти роденден. Вели дека денот ќе го посвети на семејството и пријателите а во втроник ќе ја посети фабриката Изевск која произведува нови модели на калашњиков кој прв пат беше произведен во 1947 година. Калашњиков има освоено бројни руски и советски награди за неговотo оружје.
XS
SM
MD
LG