Достапни линкови

Папуљас: ја поддржуваме евроинтеграцијата на сите земји од Западен Балкан


грчкиот претседател Каролос Папуљас
„Го поддржуваме пристапувањето кон Европската унија на сите земји од Западен Балкан, ако ги исполнат критериумите и предусловите“, ова го изјави грчкиот претседател Каролос Папуљас на денешната средба во Атина со српскиот претседател Томислав Николиќ кој престојува во тридневна посета на Грција. Николиќ, оценувајќи дека историите на Грција и Србија се поврзани, додаде дека Белград е подготвен да и помогне на Атина да надмине некои од нејзините проблеми.
XS
SM
MD
LG