Достапни линкови

Асад: во Сирија нема граѓанска војна


Сиријскиот претседател Башар ал Асад
Сиријскиот претседател Башар ал Асад изјави дека одлуката за неговата иднина може да биде донесена само на избори и предупреди од долготраен судир со бунтовниците во земјата. Во интервју за руската телевизија РТ, снимено во Дамаск, тој оцени дека во Сирија не е во тек граѓанска војна, туку станува збор за тероризам и за, како што рече, поддршка на терористите од странство со цел дестабилизицаија на земјата. „Да ја имавме поддршката од странство, ние судирот ќе го завршевме за неколку недели“ изјави тој.
XS
SM
MD
LG