Достапни линкови

Самоубиствен напад врз воена база во Карачи


Најмалку едно лице загина, а тринаесет се повредени во самоубиствен напад на воената база во градот Карачи, на југот од Пакистан, соопшти полицијата. Експлозијата се случила пред базата на парамилитантните сили Ренџерс во Карачи, град во кој живеат 18 милиони жители. Претставник на полицијата соопшти дека напаѓачот со повече од 100 килограми експлозив удрил во вратата на базата. Одговорноста за нападот ја презеде фракција на пакистанското талибанско движење. Портпаролот на движењето изјави дека нападот е одговор на аспењето на нивните членови од страна на безбедносните сили во земјата.
XS
SM
MD
LG