Достапни линкови

Драги: ЕЦБ направи се што можеше за Грција


Марио Драги
Малку е веројатно дека Европската централна банка и понатаму ќе ја помага Грција бидејќи е забрането на земјите-членки на еврозоната да им се пружа директна помош, изјави претседателот на ЕЦБ, Марио Драги.
- ЕЦБ воглавно направи се што можеше, посочи Драги.
ЕЦБ претходно одлучи со посредство на владите на земјите-членки на еврозоната да и го даде на Грција целиот профит што ќе биде остварен од грчките обрзници, кои се во нивна сопственост три години за време на реализирањето на пакетот за спас на земјата. Таа сума што би можела да достигне до пет милијарди евра.
XS
SM
MD
LG