Достапни линкови

Иран забрани увоз на „луксузни стоки“ од Запад


Иранските државни медиуми јавуваат дека Техеран ќе забрани увоз на повеќе од 2 илјади прозводи кои се сметаат за „луксузни стоки“ со цел справување со недостаток на девизи поради странските економски санкции. Со забраната Техеран планира да заштеди 4 милијарди долари годишно. Една листа од 75 забранети производи е објавена и на неа се наведени произвиди од чаосвници, телефони, специфични вкусови на кафе и слично кои нема да може повеќе да се купуваат од странство. Забраната доаѓа откако Иран се соочува со економски санкции од западните земји поради контроверзната нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG