Достапни линкови

Порторико сака да стане држава во рамките на САД


Aresibo, Puerto-Rico
Граѓаните на Порторико гласаа на референдум овој карипски остров да стане држава во рамките на САД.
Во моментов Порторико е самоуправна територија на САД.
Жителите се американски граѓани, но без право да гласаат на претседателски избори и со лимитирано преставништво во Конгресот.
Промена на овој статус мора да биде одобрена од американскиот Конгрес.
XS
SM
MD
LG