Достапни линкови

Уште 4 лица се самозапалија за слобода на Тибет


Групата „Слободен Тибет“ со седиште во Лондон соопшти дека најмалку 4 луѓе се само запалиле како протест поради кинеската окупација на Тибет.
Три свештеници, меѓу кои 15 годишно момче, тоа го направиле пред полициската станица во провинцијата Сечуан, а една 23 годишна девојка се самозапалила во Куинкаи. Годинава околу 60 тибетанци се самозапалија како акт на протест против владеењето на Пекинг.
XS
SM
MD
LG