Достапни линкови

Ештон разговараше со Дачиќ и Тачи


Шефот за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон изјави дека имала отворени и искрени дискусии со премиерот на Косово Хашим Тачи и српскиот премиер Ивица Дачиќ. Средбата во Брисел е втора по ред дискусија меѓу лидерите на двете земји. Ештон во писмената изјава вели дека дискусиите се фокусирале на нормализирање на односите меѓу двете земји од различни аспекти. Повеќе средби се најавени за во иднина.
XS
SM
MD
LG