Достапни линкови

Дискусии за нова сиријска опозиција во Доха


Сирија, деновиве
Членството на можно ново сиријско опозициско лидерство ќе се дискутира во Доха, Катар. Се најавува формирање на ново 50 члено опозициско лидерско тело кое ќе преговара со опозициските бунтовници во земјата и ќе се цели кон политичка транзиција од конфликтот во Сирија кој настана поради незадоволство од владеењето на претседателот Башар Ал Асад. Сегашните опозиционери од Сиријскиот национален совет се критикувани поради неефикасност.
XS
SM
MD
LG