Достапни линкови

Иранската инфлација достигна 24,9 проценти


Иранската централна банка соопшти дека стапката на инфлација во земјата достигнала до 24,9 проценти. Иранската валута минатиот месец изгуби околу 50 проценти од својата вредност и достигна рекорна ниска вредност од 35,5 во однос на доларот. Девалвацијата на валутата се припишува на лошата монетарна владина политика и на меѓународните санкции кон Иран од западните земји поради контроверзната нуклеарна политика.
XS
SM
MD
LG