Достапни линкови

Јанукович ги наруши односите со САД


Симпатизери на украинската опозиција
Украинската опозиција изјави дека сегашното раководство на земјата направило се што може да го загуби статусот на стратешки партнер на САД. Опозициската политичарка Ирина Херашченко изјави дека Украина по две години водство н а Виктор Јанукович ги наруши односите со САД, Русија и ЕУ. Таа коментирајќи ја победата на Обама изјави дека не може да се направи паралела на изборниот систем во САД и Украина затоа што како што вели Обама никогаш не би помислил да дели бесплатно чорба за да купи гласови или пак да дозволи изборна комисија да пресметува гласовите според потребите на политичарите.
XS
SM
MD
LG