Достапни линкови

Честитка од Меркел до Обама


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин му ја честиташе победата на резибраниот американски претседател Барак Обама. Таа изјави дека се надева на продоложување на соработката за стабилизација на трансатланските односи. Таа изрази надеж дека соработката на САД со Германија како и со ЕУ ќе се подобри. Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун му честиташе на Обама за победата и побара од него да брзо да дејствува да се сопре војната во Сирија и да се реотвори мировниот процес на Блискиот Исток.
Слични честитки до Обама стигна од речиси сите лидери во светот.
XS
SM
MD
LG