Достапни линкови

Палестинците очекуваат држава од Обама


Палестинскиот преговарач Саеб Ерекат изрази надеж дека реизборот на Барак Обама ќе значи создавање на палестинска држава во наредните 4 години. Тој го повика Обама да превземе итна акција за запирање на изградбата на доселенички населби од страна на Израел. Од друга страна, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, честитајки му на Обама, оцени дека американско – израелските односи никогаш не биле поцврсти.
XS
SM
MD
LG