Достапни линкови

Стурнарас: Или нови мерки за штедење или банкрот


Грција блокирана од штрајкови
Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата. Новиот пакет мерки вклучува нови намалувања на платите и пензиите, зголемување на даноците и на возраста за пензионирање на 67 години. Во меѓувреме десетици илјади луѓе протестираа во Атина поради владините мерки.
Синдикатите организираа 48-часовен штрајк, со порака до Владата да не ги прифати мерките за штедење.
XS
SM
MD
LG