Достапни линкови

Репортери без граница загрижени за политичките затворенички во Иран


Организацијата „Репортери без граници“ денеска изрази загриженост поради штрајкот со глад на 8-те жени кои се политички затворенички во иранскиот затвор. Три од затвореничките се новинарки и он лајн активистки. На почетокот на штрајкот со глад пристапија 9 жени, но една од нив минатата недела беше хоспитализирана. Жените протестираат поради тепањето и навредите од чуварите во затворот со кои се соочуваат.
XS
SM
MD
LG