Достапни линкови

Генерален штрајк во Грција


Атина, 06.11.2012.
Грчките синдикати денеска стапија во трет генерален штрајк во изминативе шест недели во обид да ги убедат политичарите да не им дадат поддршка на новите мерки за штедење. Авионските летови се во прекин од 10 до 13 часот со што почна дводневниот штрајк во кој се затворени училиштата, и е прекинат железничкиот и поморскиот сообраќај, додека болниците работат само на итни случаи. Протестите треба да траат до среда кога пратениците во парламентот треба да се изјаснат за предлог законот со кој буџетот се крати за 13 ипол милијарди долари во наредните две години.
XS
SM
MD
LG