Достапни линкови

Турција им суди на израелски војници


„Мави Мармара“, 31.05.2010
Во Турција денеска почнува судењето израелски војници во отсуство за убиство на девет луѓе на турскиот брод со хуманитарна помош „Мави Мармара“ кој се обиде да ја мине израелската болкада и да влезе во Газа во 2010 година. Израел оцени дека судењето има за цел да ја интензивира антизраелската кампања во Турција. Претходно Израел ги отфрли барањата на Турција да се извини за инцидентот.
XS
SM
MD
LG