Достапни линкови

Бензинот поефтин за 4,5 денари, дизелот за 1,5 денари


Бензините од вечерва на полноќ ќе поевтинат за 4,5 денари, а цената на дизел горивата ќе се намали за два денара по литар.Со оваа одлука на Регулаторната комисија за енергетика цената на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 78,50, а на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 80,50 денари за литар додека дизелот ќе чини 72 денари. Како причина за намалувањето на малопрадажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 5 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,003 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.
XS
SM
MD
LG