Достапни линкови

Боинг: Дримлајнерот на прв комерцијален лет


Dreamliner presentation in Tashkent
Новиот авион на Боинг 787 Дримлајнер го направи својот прв комерцијален лет од Хјустон до Чикаго.
Првиот авион на новиот тип боинзи им припадна на Јунајтед Ерлајнз. Боинг започна да ги испорачува Дримлајнерите со 3 годишно задоцнување.
Веќе 800 авиони од овој тип се продадени на авио превозниците во светот.
Станува збор за конфорен, штедлив, тивок авион за долги патувања кој може да понесе 290 патници.
XS
SM
MD
LG