Достапни линкови

Абас останува на ставот за решавање на прашањето за бегалците


Палестинскиот претседател Махмуд Абас
Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека нема да го смени ставот за правото на палестинските бегалци да се вратат во нивните домови во деловите кои сега се под контрола на Израел. Израелскиот претседател Шимон Перес го оцени говорот како „храбар“ . Во саботата Абас изјави дека палестинските власти продолжуваат да инсистираат прашањето за бегалците да биде решено со договор според резолуцијата 194 од Обединатите Нации.
XS
SM
MD
LG