Достапни линкови

Коптската православна црква доби нов поглавар


117- тиот патријарх Александриски Шенуда Трети
Коптската православна црква денеска доби нов патријарх, епископот Тавадрос стана поглавар на црквата во Африка. Новиот патријарх беше назначен на свечена церемонија во соборниот храм во центарот на Каиро. Претходник на епископот Тавадорос беше 117-тиот патријарх Александриски Шенуда Трети кој годинава почина на 89 годишна возраст.
XS
SM
MD
LG