Достапни линкови

Монти во ненајавена посета на Авганистан


Италијанскиот премиер Марио Монти денеска пристигна во Авганистан во ненајавана посета на италијанскиот контигент војници кои служат под закрила на НАТО во Кабул. Тој денеска по посетата на војниците ќе се сретне со авганситанскиот претседател Хамид Карзаи. Во Авганистан има 3 500 италијански војници кои заедно со другите странски трупи ќе се повлечат од земјата до крајот на 2014 година. Во текот на 11 годишната војна во Авганистан загинале 52 италијански војници.
XS
SM
MD
LG