Достапни линкови

Бомбашки напад во Бенгази


При експлозија на автомобил бомба во либискиот град Бенгази најмалку 3 полицаjци се ранети. Ова е само еден од серијата бомбашки напади кои се случуваат во градот во изминатиов период. Новата Либиска влада се обидува да стави крај на крвопролевањето и да воспостави контрола во градот откако заврши и револуцијата која се роди во Бенгази против режимот на Муамер Гадафи. Дел од целите на напаѓачите во Бенгази се меѓународните конвои и институции, при што еден од нападите заврши со убиство на американскиот амбасадот во септември.
XS
SM
MD
LG