Достапни линкови

Оланд во посета на Либан и Саудиска Арабија


Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска пристигна во главниот град на Либан каде на средба со неговиот домаќин претседателот Михаил Слејман ќе разговараат за кризата во Сирија. Ова е прва посета на француски претседател во Либан по 4 години од посетата на Никола Саркози и се опишува како знак на поддршка по бомбашкиот напад во Бејрут за кој се смета дека е виновен сирискиот режим. Подоцна Оланд ќе го продолжи своето патување кон Саудска Арабија каде ќе се сретне со Крајот Абдуалх да разговара за Сирија и за иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG