Достапни линкови

ОН-Северна Кореа не остварила напредок


Ким Јонг Ун
ОН соопштија дека не е остварен напредок во почитувањето на човековите права во Сверна Кореа, откако на власт дојде Ким Јонг Ун. Според нив, првиот, вториот и третиот приоритет на Ким биле зајакнување на војската, а околу 16 милиони луѓе од земјата и натаму имаат проблеми со пристапот до храна и неухранетост.
XS
SM
MD
LG