Достапни линкови

Пакистан: 18 загинати кај импровизирана бензиска пумпа


Најмалку 18 лица загинаа при експлозија предизвикана од стрелба од моторно возило во Беличистан во јужниот дел на Пакистан.
Како што се јавува, вооружени лица отвориле оган врз комбе паркирано на импровизирана бензинска станица на периферијата на градот Куздар на околу 250 километри од Куета по што уследила екплозијата.
Според полицијата, сите луѓе во комбето, осум жени и две деца, се меѓу 18 те загинати. Беличистан е кримучарска обласѕт но таму се активни и милитанти кои бараат независност од Пакистан.
XS
SM
MD
LG