Достапни линкови

Кина пред крупни кадровски промени


Централниот комитет на кинеската Комунистичка партија денеска го започнува својот последен формален состанок пред предвидената кадровска промена, која се случува на секои 10 години. Состанокот, кој ќе трае 4 дена, се одржува зад затворени врати и е подготовка за партискиот конгрес, закажан за 8-ми ноември. Се очекува, на конгресот, претседателот Ху Џинтао и премиерот Њен Џибао да си поднесат оставки и да бидат избрани нови лидери.
XS
SM
MD
LG