Достапни линкови

Жестоки битки во Сирија


Сириската државна телевизија јави денеска дека воениот генерал Абдулах Махмуд ал Калиди загинал денеска при вооружена пресметка во Дамаск. Во извештајот што го објави телевизијата е наведено дека „вооружена терористичка група е виновна за убиството на генералот.“
Во меѓувреме новински агенции јавуваат дека во бегалски камп во близина на Дамаск биле водени жестоки битки меѓу владините безбедносни сили и бунтовниците подржани од палестински борци.
Претставникот на Обединатите нации и Арапската лига Лакдар Брахими пристигна во Кина во обид да побара поддршка од неа за сопирање на насилството во Сирија. Тој вчера во Москва изјави дека кризата во Сирија „ е лоша и станува полоша“. Според податоците на активистите за човекови права од почетокот на конфликтот до сега загинале над 35 илјади луѓе а над 350 илјади се водат како бегалци.
XS
SM
MD
LG