Достапни линкови

Руска НВО тврди дека методите на Сталин се уште се користат


Руска организација за заштита на човекови права денеска предупреди дека руските лидери користат методи од ерата на Сталин против опозицијата. Во нивното соопштение е наведено дека „руските власти во изминативе недели покажаа дека главни алати во нивното владеење се апсења, судови и кампови.“ Овој коментар доаѓа откако двете членки на панк групата Пуси Рајот беа испратени во работни кампови како дел од нивната казна затвор, поради протестот против рускиот претседател Путин кој го одржале во црква во Москва. Тие беа осудени за хулиганство и повредна на верски чуства.
Во меѓувреме голем број на опозициски политичари се соочуваат со обвиненија и истраги за кривични дела.
Денеска во земјатa се одбележува Денот на жртвите од политичката репресија во поранешниот Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG