Достапни линкови

На изборите во Литванија победи опозицијата


Избори во Литванија.
Двете опозициски централно-левичарски партии во Литванија водат на вториот круг од парламентарните избори во земјата покажуваат првичните резултати. Со пребројани гласови во 1359 избирачки места од вкупно 1.861, Социјалдемократската партија и Лабуристичката партија, кои имаат за цел да работат заедно, освоиле 68 места во 141-члениот парламент. Во текот на првиот круг од изборите кој се одржа на 14 октомври, опозицијата ја победи Конзервативната партија на премиерот Андриус Кубилиус.
XS
SM
MD
LG