Достапни линкови

Евакуација на 375 илјади луѓе во Њујорк


Градоначалникот на Њујорк Мајк Блумберг изјави денеска дека градовите кои се наоѓаат на крајбрежјето треба итно да се евакуираат. Тој изјави дека ќе потпише наредба за за евакуирање во зоната А. Тој додаде дека сите улилишта в понеделник ќе бидат затворени. Градоначалникот истакна дека е наредено евакуација на 375 илјади луѓе за луѓето кои живеат на источниот брег евентулано би биле први на удар на ураганот. Во Њујорк, Њу Џерси, Пенсилванија, Вирџинија и Вашингтон e прогласена вонредна состојба. Во меѓувреме во очекувањето на таканаречената „супербура“ стопиран е јавниот превоз во Њујорк.
XS
SM
MD
LG