Достапни линкови

Хрватска и Словенија под снег


Врнежи до снег паѓаат во поголемиот дел на Хрватска. Хрватскиот метеоролошки завод соопшти дека најмногу снег се очекува да падне во Горски Котар и Лика, каде што во текот на денот се очекува да паднат од 5 до 20 сантиметри снег додека во Дубровник во седум часот изутрината се измерена е темпертатуа од 20 степени.
Силниот дожд кој што вчера врнеше ги поплави Риека и Опатија јавуваат хрватските медиуми. Поплавени се улиците во овие градови, многу чамци, бродови како и пристаништата во Кварнерскиот залив.
Снежни врнежи во неделата има и во Словенија, а во одредени делови на државата има и поплави, а дува и силен ветар.
XS
SM
MD
LG