Достапни линкови

Парламентрани избори во Литванија


Во Литванија денеска ќе се одржи втор круг од парламентарните избори. Околу 2,5 милиони гласачи ќе избираат 67 свои претставници во паралментот. Во првата рунда која се оддржа на 14 октомври мнозинство гласови добија опозициските Социјалдемократската и Лабуристичката партија кои веќе ги започнаа разговорите за формирање на владеачка коалиција, но формален договор ќе може да се постигне по резултатите од денешните избори.
XS
SM
MD
LG