Достапни линкови

Бран цунами закана за Хаваи


По земјотресот со сила од 7,7 степени по Рихтеровата скала на западниот брег на Канада е издадено предупредување дека бранот цунами им се заканува на Хаваи. Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопшти дека првиот бран може да ги погоди Хаваи за неколку часа и ги препорача евакуација на жителите.
Претходно, канадските власти предупредија за можно цунами по синоќешниот земјотрес до крајбрежните зони на Британска Колумбија и Алјаска.
XS
SM
MD
LG