Достапни линкови

Борбите продолжуваат и покрај примирјето во Сирија


Архивска фотографија.
Нови насилства и загинати има и на вториот ден од примирјето за Курбан Бајрам во Сирија. Има информации за судири и гранатирање во Дамаск, Алепо, Дараа и Деир Езор. Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека: „ Се чини оти ни една од страните не е подготвена да запре. Изгледа како примирјето да пропаѓа“. Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Брахими претходно оцени дека четиридневното примирје може да го означи почетокот на крајот на 19-месечниот конфликт во Сирија.
XS
SM
MD
LG