Достапни линкови

ЕП не ги признава изборите во Белорусија


Европскиот Парламент оцени дека на парламентарните избори во Белорусија не се исполнети повеќето од основните демоктратски стандарди.
Во резулуцијата на ЕП се наведува дека не се признаваат резултатите од изборите во Белорусија на 23 септември.
На изборите, сите места во Парламентот ги освоија сојузниците на претседателот Александар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG