Достапни линкови

Опозициониот лидер Удалцов обвинет за државен удар


Сергеј Удалцов, Москва, 26.10.2012
Лидерот на рускиот опозиционен Левичарски Фронт, Сергеј Удалцов денеска бил и формално обвинет за организарање масовни протести против претседателот Владимир Путин. Портпарол на рускиот истражен комитет изјави дека Удалцов е обвинет за организирање државен удар, не е притворен, но му е забрането да ја напушта Москва. Други двајца опозициони лидери веќе се уапсени и обвинети за истиот случај. Обвиненијата беа покренати откако про-владина телевизија објави извештај дека опозиционерите подготвуваат масовни демонстрации и нереди во Русија.
XS
SM
MD
LG