Достапни линкови

Сириската војска се согласи на привремен прекин на огнот


Сириската армија соопшти дека ќе престане со воените акции против бунтовниците во раните утрински часови во петок и дека ќе го почитуваат примирјето до понеделник, односно додека трае муслиманскиот празник. Но во соопштението е наведено дека војската го задржува правото да одговори на бунтовнички и бомбашки напади. Предлогот за привремен прекин на огнот е на ОН кои се надеваат дека тоа ќе отвори за разговори на двете завојувани страни а со тоа и до конечен прекин на битките. Во меѓувреме во Алепо се водат жестоки битки.
XS
SM
MD
LG