Достапни линкови

Во Варшава министерски состанок за Западен Балкан


архива
Во Варшава денеска почна редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатиите на земјите од Вишеградската група, Полска, Чешка, Словачка и Унгарија. На средбата се поканети и нивните колеги од Западен Балкан, Романија, Бугарија и Грција. Главна тема се натамошните чекори за помош на евроинтеграцијата на регионот. „Грција која во 2014 ќе претседава со Европската унија смета дека токму таа година ќе биде пресвртница за интегрирањето на Западен Балкан“ изјави заменик шефот на полската дипломатија Гражина Бернатович. На состанокот учествува и еврокомесарот за проширување Штефан Филе.
XS
SM
MD
LG