Достапни линкови

Кинески бродови во територијалните води на спорните острови


Четири кинески извидувачки бродови денеска влегле во територијалните води на спорните острови во Источното кинеско море на кое полагаат право и Јапонија и Кина. Според јапоснката крајбрежна стража, екипажите на бродовите одбиле да заминат, наведувајќи дека станува збор за кинеска територија. Напнатоста меѓу двете земји порасна откако Јапонија во минатиот месец ги национализираше спорните острови, по што следуваа антијапонски демонстрации во Кина.
XS
SM
MD
LG