Достапни линкови

Либијската влада го контролира Бани Валид


Бани Валид, 24.10.2012.
Либијската влада објави дека воспоставила контрола во Бани Валид, едно од последните упоришта на приврзаниците на соборениот режим на Моамер Гадафи. Заземањето на овој град кој се наоѓа на 170 километри југоисточно од Триполи претставува посебен триумф за владата и тоа во неделата кога се одбележува првата годишнина од паѓањето на Гадафи. Аналитичарите пак, сметаат дека тоа покажува дека новите власти тешко се справуваат со вооружените племиња и милиции во земјата.
XS
SM
MD
LG