Достапни линкови

Путин: „Агенција за обнова на националната гордост“


Рускиот претседател Владимир Путин нареди да се формира „Агенција за обнова на националната гордост“. Целта, според предлагачите, е да се зголеми чувството на патриотизмот меѓу русите по распадот на Советскиот Сојуз.

Критичарите на оваа идеја, пак, сметаат дека станува збор за идеолошка шема за креирање на Агенција од советски стил чија цел е пресметка со опозиционите демонстранти против 12-годишното владеење на Владимир Путин.

Агенцијата треба да биде дел од претседателската администрација.
XS
SM
MD
LG