Достапни линкови

Кина и Јапонија преговараат за спорните острови


Јапонија и Кина започнаа преговори за 8 острови за кои и двете земји тврдат дека се нивни.
Спорот, кој трае од 19 век и јапонската окупација на Кина, летоска ги затегна односите.
Токио се обиде да ги откупи од приватен сопственик по што Пекинг испрати воени бродови.
XS
SM
MD
LG