Достапни линкови

Обама и Ромни во битка за „неопределените“ држави


Претседателот Барак Обама и против кандидатот од Републиканската Партија Мит Ромни влегоа во последните две недели од кампањата за претседателските избори во САД на 6 ноември.
Тие се фокусираат врз десет таканаречени „неопределени“ држави во кои ни едниот ни другиот немаат предност во гласовите. Овие држави како, Охајо, Флорида, Ајова, Северна Каролина, Вирџинија и Невада може да имаат пресудна улога за тоа кој ќе биде следниот американски претседател.
Повеќе истражувања покажаа дека Обама бил по силен кандидат на последната дебата за надворешната политика.
Трката за 270 те електоријални гласови, потребни за победа е сепак изедначена.
XS
SM
MD
LG