Достапни линкови

Почнува аџилакот во Мека


Денеска во Мека почнува годишниот аџилак на муслиманите, на кој се очекува да присуствуваат повеќе од два милиона луѓе од целиот свет.
Во период на насилство и тензии меѓу сунитските и шиитските муслимани во делови од Блискиот Исток, саудиските власти истакнуваат дека аџилакот е замислен како строго религиозна институција и предупредија против политички провокации за време на настанот.
Властите соопштија дека аџиите од Сирија ќе бидат добредојдени и покрај тензиите меѓу владата на Саудиска Арабија, која ги поддржува сириските бунтовници и Иран, кој е близок со сирискиот режим.
XS
SM
MD
LG